Hol-Ser.pl Oryginalne, szlachetne sery holenderskie

Menu Close

Sery: po jakie gatunki warto sięgać?

Sery to szeroka grupa produktów, które łączy jedno: wspaniały smak. Jakie gatunki serów mogą się pojawić na naszych stołach? Co warto wiedzieć na ich temat?

Na naszych stołach bardzo często pojawiają się sery francuskie, godnie reprezentowane przez takie gatunki, jak Camembert i Brie. Te sery pleśniowe kuszą oryginalnym smakiem, są też dość uniwersalnymi dodatkami do naszego menu. Można je podawać z kanapkami i sałatkami, można je potraktować jako samodzielną przekąskę. Sery te można również grillować i smażyć, dzięki czemu mogą stać się podstawą niejednego obiadu. Dla tych, którzy preferują sery twarde, dobrym dodatkiem do menu może się okazać Cheddar – ser z krowiego, który na Wyspach Brytyjskich cieszy się bardzo dużą popularnością. Brunost jest z kolei jednym z tych serów, który zajął bardzo ważne miejsce w kuchni skandynawskiej (szczególnie norweskiej). Ser ten powstaje z mleka koziego, a jego wyjątkowość polega na tym, iż dostarcza on wyjątkowo cennej dla mieszkańców Północy witaminy D. Gorgonzola, czyli popularny lazur, pochodzący z Cypru Halloumi czy Gouda, która na polskie stoły trafiła z Holandii – oto kolejne gatunki serów, po które z pewnością warto sięgać.

Ser serowi nierówny. Konsystencja, smak, aromat, sposób podawania – oto czynniki, dzięki którym świat serów staje się ciekawszy i bogatszy. Jedno jest pewne – bez względu na to, po jakie gatunki serów będziemy sięgać, ich smakiem i odżywczą wartością będziemy się mogli cieszyć przez długi czas.